Inteligentne liczniki

Inteligentny licznik nazywany jest też licznikiem smart, AMI lub licznikiem zdalnego odczytu. Jest częścią inteligentnego systemu opomiarowania, zwanego smart meteringiem. 
Urządzenie samodzielnie dokonuje pomiaru zużytej energii oraz automatycznie przekazuje zebrane dane do przedsiębiorstwa energetycznego. Co istotne - zamontowany w liczniku wyświetlacz pozwala klientowi samodzielnie analizować ilość zużytej energii elektrycznej.

Jak działa inteligentny licznik?

Najistotniejsze możliwości inteligentnych liczników to m.in.:
Udostępnianie szczegółowych informacji o zużyciu energii elektrycznej z dokładnością do 1 godziny lub nawet 15 minut Przekazywanie informacji na temat jakości dostarczanej energii, np. z poziomu napięcia lub przerw w dostawieAutomatyczne przesyłanie danych o zużyciu energii do przedsiębiorstwa energetycznego, które na tej podstawie może wystawić rachunek
  • Szybciej usuniemy awarię
  • Ochrona przed oszustami
  • Monitoruj zużycie energii
  • W przyszłości zapłacisz za tyle, ile zużyjesz
  • Nie poniesiesz opłat za wymianę licznika energii elektrycznej
  • Zdalnie odczytamy wskazanie licznika
Jak przebiega montaż inteligentnego licznika?
 
Zasady i sposób wymiany obecnych liczników na nowe inteligentne urządzenia są dokładnie takie same, jak w ramach dotychczas zrealizowanych wymian. Montaż licznika jest bezpłatny i nie wiąże się z ponoszeniem przez odbiorców energii żadnych dodatkowych opłat.

Szczegółowe informacje na temat wymiany licznika znajdują się w zakładce: 
Wymiana licznikaMożesz tez pobrać naszą eUlotkę.

Inteligentny licznik a bezpieczeństwo danych


Dane zbierane przez liczniki AMI są bezpieczne i chronione zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Komunikacja pomiędzy wszystkimi elementami sieci inteligentnej jest szyfrowana z wykorzystaniem bezpiecznych technologii, stosowanych np. w bankowości internetowej.

Równocześnie cały system AMI wykorzystuje najnowocześniejsze techniki uwierzytelniania poszczególnych urządzeń, komunikujących się pomiędzy sobą, aby wykluczyć możliwość włamania.